Pravidla a články

Seriál o opčním obchodování - OPCE jak na výběr správně strategie - Josef Košťál

Josef Košťál Vám srozumitelnou a čtivou formou v tomto seriálu krok za krokem seznámí se vším důležitým, co se týká aktivního obchodování opcí. Dozvíte se vše o opcích a jak správně vybírat různé strategie.  Všechny články najdete zde: http://www.penize.cz/clanky/autor/70001239-josef-kostal

IFTA Paříž 2008 - Tomáš Novotný

Po návratu z každoročního setkání asociace IFTA píši první dojmy, na přednášce řeknu samozřejmě více. Mezi účastníky převládali technici - zaměstnanci, soukromých obchodníků bylo jen pár. Souvisí to i s politikou IFTy a např. pořádající francouzskou asociací AFATE - soukromí obchodníci/investoři na každé přednášce vyžadují tržní prognózy, ať byla přednáška o čemkoli.

Obě skupiny kladou důraz na jednoduchost obchodních metod, převládá orientace na cenu a objem. Maxime Viémont z BNP Paribas mi byl prezentované jednoduchosti až podezřelý. Jeho přednáška ale patřila k jedněm z nejzajímavějších. Dalším populárním tématem byly cykly a rotace. Nejlepší přednášku nejen podle mě měl Tony Plummer na téma cykly, lidské chování, patterny a trendy (A logic of non-rational behaviour in financial markets).

Rozhovory se soukromými obchodníky byly o dost zajímavější než se zaměstnanci a to nejen kvůli jejich větší neformálnosti. Mám tak nějaké informace o daních, softwaru a nějakých systémech. I když všichni zdůrazňovali nutnost malé ztráty.

Myslím, že ze setkání budou profitovat členové ČNATy i v dlouhodobém horizontu - IFTA mj. chce podpořit tok myšlenek mezi asociacemi mezinárodní výměnou přednášejících.

Více na listopadové přednášce ČNATA, která by měla proběhnout již 29. a 30. listopadu.

A na závěr, dno je všeobecně očekáváno v roce 2010.

Tomáš Novotný

Psychologie v tradingu - Čas a místo pro emoce - Ondřej Hartman

Čas a místo pro emoce

Emoce v obchodování nás vždy nevedou jenom k rozptylování během obchodování. Existuje čas a místo na všechno, a emoce nás mohou motivovat k tomu, abychom vyvíjeli kreativní obchodní myšlenky.

Úspěšní obchodníci bývají extrémně disciplinovaní. Pečlivě se zabývají studiem trhů, navrhují obchodní systémy a dodržují je. Kontrolují své nutkání tak, aby předčasně neporušovali své obchodní systémy a nedovolují emocím jako jsou strach a chamtivost, aby ovlivňovaly jejich obchodní rozhodnutí. V rámci profese obchodníka mívají emoce často protichůdné důsledky. Existují kritické situace v obchodování, kdy je nezbytně nutné kontrolovat Vaše emoce, ale existují i situace, kdy můžete emoce nechat volně běžet.

 Obchodování lze rozdělit na dvě fáze: Plánování a realizace. Ve fázi plánování obchodník aktivně vyhledává obchodní myšlenky a vyvíjí životaschopný obchodní plán. Během fáze plánování můžete volně pociťovat množství různých emocí. Avšak při realizaci Vaší obchodní strategie je nezbytně nutné kontrolovat Vaše emoce a nutkání. Poté co naplánujete obchod, musíte obchodovat dle plánu, aby jste byli ziskoví.

V průběhu etapy plánování je Vaším cílem nalézt nové obchodní strategie. Představuje to kreativní proces s tím, že musíte být flexibilní a otevření novým idejím. Nejen že je správné, aby Vás Vaše emoce vedly, ale může to být i nezbytné. Potřebujete se správně psychicky naladit. Je třeba se správně motivovat a být nadšený pro tuto činnost. Potřebujete dostatek energie, aby jste zvládli Váš domácí úkol - objevit přínosnou obchodní myšlenku. V závislosti na Vašem obchodním stylu budete potřebovat dostatek energie, aby jste mohli provádět zpětné testování, kontrolu grafů nebo abyste pravidelně četli finanční výkazy. Dejte se do díla a povzbuzujte se pozitivními myšlenkami jako je tvrzení: „Jsem kreativní osobnost. Pokud nechám rozběhnout svoji kreativitu volně, přijdu na skvělý nápad". Pokud se pohybujete ve fázi plánování, můžete uvažovat emočně.

V rámci procesu vyhledávání myšlenek, můžete zůstat klidně impulzivní a přeskakovat z jedné myšlenky na druhou. Nějaký problém? Snažíte se najít novou myšlenku. V určitém okamžiku v rámci tohoto kreativního procesu, se můžete přistihnout, že máte nějakou výčitku nebo že máte nějakou paranoidní myšlenku. Budete si zahrávat s ohněm, aby jste zjistili, co zlého se může přihodit. Ve fázi plánování je užitečné přemýšlet defenzivně o každé možné negativní události, která může zničit Váš obchodní plán. Trocha skepticismu může pouze pomoci těmto náležitostem ve fázi plánování.

Avšak v určitém okamžiku během plánovací fáze, musíte přestat pátrat a přemýšlet, a učinit rozhodnutí o Vašem obchodním plánu. Musíte si stanovit, kdy vstoupit do obchodu a kdy z něj vystoupit, a dále si určit měřítka, která Vám umožní vyhodnocovat úspěchy Vašeho obchodování. Poté co vymyslíte obchodní plán, je nutno mít Vaše emoce a nutkání pod kontrolou. V určité fázi je nezbytné přestat přemýšlet emočně, ale přeladit se do racionálního stavu mysli. Musíte důsledně vstupovat do obchodu v souladu s Vaším plánem, sledovat vývoj trhu, a bez nutkání vystoupit z obchodu, pokud trhy půjdou proti Vám nebo počkat až, se Váš plán naplní.

 Emoce nepředstavují vždy rozptylování během obchodování. Existuje čas a místo na všechno, a emoce nás mohou motivovat k tomu, abychom vyvíjeli kreativní obchodní myšlenky. Ale poté, co přejdete z fáze plánování do fáze realizace obchodů, je nezbytně nutné, aby jste při obchodování dodržovali disciplínu. Neboť pouze disciplinovaný obchodník se stává úspěšným obchodníkem.

Škola obchodníka - Ludík Turek

Ludvík Turek vám srozumitelnou a čtivou formou v tomto seriálu krok za krokem seznámí se vším důležitým, co se týká aktivního obchodování na finančních trzích. Dozvíte se, kde, jak a proč začít a jak se nenechat zlákat do pasti různých ziskuchtivých skupin, které vydělávají jen na nedostatečných zkušenostech začínajících obchodníků. Seznámíte se s burzami, s účastníky tohoto byznysu, s obchodními nástroji, se strategiemi, s brokery a se vším potřebným pro začátek na burze.

Školu obchodníka najdete zde: http://www.kurzy.cz/skola-obchodnika/

Zemní plyn long - Colloseum.cz

Detailní analýzu vývoje zemního plynu naleznete zde:

http://www.colosseum.cz/pdf_analyzy/0706_ng-long.pdf

ŠKOLA INVESTORA: (Ne)známé opce aneb krátká sonda do světa derivátů - ipoint.financninoviny.cz

Zajímavý článek týkající se základního vysvětlení derivátů naleznete zde:

http://ipoint.financninoviny.cz/skola-investora-ne-zname-opce-aneb-kratka-sonda-do-sveta-derivatu.html

Akciový výhled 26.6. – nuda, ale na akciových trzích je čeho se bát - ipoint.cz

Jaký je výhled obchodování na Wall Street? Čeho je třeba se bát? Dozvíte se v následujícím článku:

http://ipoint.financninoviny.cz/akciovy-vyhled-26-6-dalsi-nezazivna-seance.html

Články k semináři Daytrading aneb jak zbohatnout na burze - kruzy.cz, finance.cz, penize.cz

Velmi zajímavé články vztahující se k právě proběhlému úspěšnému semináři Daytrading aneb jak zbohatnout na burze, který vedli zkušení tradeři a lektoři ze společnosti RS of Houston, naleznete pod následujícími odkazy:

http://www.kurzy.cz/zpravy/133834-ute-von-der-lahr-obchoduju-meny-z-malorky/

http://www.finance.cz/zpravy/finance/113135-chyby-traderu-ocima-odborniku/

http://www.finance.cz/zpravy/finance/113715/

http://www.finance.cz/zpravy/finance/114287-chyby-traderu-ocima-odborniku-3-cast/

http://www.penize.cz/zpravy/5156/tradovat-lze-i-pri-zamestnani/?IDP=1


Managing Your Money - Gibbon Burke

Zajímavý článek v angličtině na téma řízení peněz naleznete pod následujícím odkazem

http://www.trading-naked.com/library/risk-control-and-money-mangement.pdf

Souhrn týdne 30.4. - 4.5. na světových trzích - Proventus Finance a.s.

Jak to vypadalo minulý týden na světových trzích? Dozvíte se v následujícím článku...

http://www.kurzy.cz/zpravy/133362-souhrn-tydne-30-4-4-5-na-svetovych-trzich/

NEXT ELEVEN aneb Investorský ráj příštích let? - ipoint

Zajímavý článek k zamyšlení pro ty z vás, kteří uvažují o tom, kam v budoucnu investují zisky z obchodování...

http://ipoint.financninoviny.cz/next-eleven-aneb-investorsky-raj-pristich-let.html

Obilniny Long - Štěpán Pírko

Zajímavý článek týkající se výhledu vývoje obilnin naleznete na:

http://www.colosseum.cz/pdf_analyzy/200701_grains-long-update.pdf

O bulharskou burzu se svede urputný boj - Lukáš Buřík, Finance.cz

Zajímavý článek o bulharské burze naleznete pod následujícím odkazem.

http://www.finance.cz/zpravy/finance/104980-o-bulharskou-burzu-se-svede-urputny-boj/

Akciový výhled 14.3. – připravte se na úvodní sešup! - ipoint.cz

Všechny tradery jistě zajímá současná explozivní aktivita na finančích trzích. Zajímavé zhodnocení situace naleznete zde.

http://ipoint.financninoviny.cz/akciovy-vyhled-14-3-pripravte-se-na-uvodni-sesup-a-vladni-rozhodnuti-prodat-7-cezu.html

Thoughts on Trading - Joe Ross

Zajímavé postřehy k tradingu od většině členů ČNATA důvěrně známého tradera, Joe Rose, naleznete zde:

 http://www.trading-naked.com/library/bonus_thoughts_on_trading.pdf

Souhrn týdne 12.2. - 16.2. na světových trzích - Proventus Finance

Pod následujícím odkazem naleznete shrnutí minulého týdne na světových trzích.

http://www.kurzy.cz/zpravy/130496-proventus-finance-souhrn-tydne-12-2-16-2-na-svetovych-trzich/

Who Are You? - Linda Raschke

Psychologie je jednou z nejdůležitějších součástí tradingu. Členové ovládající angličtinu proto pod tímto odkazem naleznou zajímavé informace na téma Kdo jsme jako tradeři od Lindy Raschke.

http://www.trading-naked.com/library/SFO_raschke_0803.pdf

15 základních pravidel Bollinger Bands aneb jak bylo na setkání s J. Bollingerem - ipoint.cz

Jde sice o článek trochu staršího data, nicméně mnoho z vás jistě ví, že koncem listopadu proběhla v Praze prezentace J. Bollingera. Její shrnutí naleznete pod následujícím odkazem.

http://ipoint.financninoviny.cz/15-zakladnich-pravidel-bollinger-bands-aneb-jak-bylo-na-setkani-s-j-bollingerem.html

WASDE – světová produkce a světové zásoby obilovin a bavlny - kurzy.cz

Informace ze zajímavých článků o světových zásobách a odhadu světové produkce obilovin a bavlny se mohou hodit obchodníkům na komoditních trzích.

http://www.kurzy.cz/zpravy/130169-wasde--svetova-produkce-obilovin-a-bavlny/

http://www.kurzy.cz/zpravy/130163-wasde-svetove-zasoby-obilovin-a-bavlny/

Čekání na korekci ... přijde, až na ni všichni rezignují? - ipoint.cz

Další článek k české burze pro ty, kteří se o tuto tématiku zajímají, naleznete pod následujícím odkazem. Dočtete se v něm o tom, zda se podle analytiků bude letos v únoru opakovat loňská květnová korekce.

http://ipoint.financninoviny.cz/cekani-na-korekci-prijde-az-na-ni-vsichni-rezignuji-s-analytiky.html

Novela zákona o podnikání na kap. trhu ze 2.2.2006

Zde si můžete stáhnout novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu:

http://ipoint.financninoviny.cz/files/56-2006.pdf

Proč se vyhýbám warrantům a certifikátům - http://xenetra.eu

Jak je to s certifikáty a waranty, se dozvíte zde:

http://xenetra.eu/view.php?cisloclanku=2007020001

Zaujmou českého investora ETF a ETN? - Jan Moulis

Jde o zajímavý článek o ETF. Exchange-traded funds neboli ETF jsou určitou formou kolektivního investování. Investor s realizací jednoho obchodu získává možnost se podílet na celé struktuře fondu podobně jako u podílových fondů.

Celý článek naleznete zde:

http://finweb.ihned.cz/c4-10042630-20317720-P00000_d-zaujmou-ceskeho-investora-etf-a-etn

Komoditní přehled 2007 - Jaroslav Krejčí, Josef Novotný

Pod následujícím odkazem naleznete velmi zajímavou studii v pdf, která poskytuje podrobné informace a postřehy o dosavadním vývoji na trzích významných komodit (včetně grafů a tabulek) a určitý náhled na jejich možný další vývoj. Autoři jsou analytiky společnosti Colosseum.

http://www.finance.cz/zpravy-soubory/komodity_Colosseum.doc

Pražská burza plná optimistických očekávání - iPOINT

Další zajímavý článek se týká výhledu pražské burzy v roce 2007 na základě průzkumu společnosti ČEKIA. Naleznete jej zde:

http://ipoint.financninoviny.cz/trhy-v-roce-2007-prazska-burza-plna-optimistickych-ocekavani-pruzkum-cekia.html

Pražská burza a rok 2006 v číslech a událostech - iPOINT.cz

Na listopadové schůzce v Brně proběhla přednáška pana Lukáče na téma Česká burza, která se bude 24.1. opakovat v Praze. Ty z vás, které dané téma blíže zajímá, protože na české burze obchodují nebo hodlají obchodovat, by mohl zaujmout i následující článek.

http://ipoint.financninoviny.cz/prazska-burza-a-rok-2006-v-cislech-a-udalostech.html

Joe Ross - obchodník na burze a zakladatel firmy Trading Educators - Hospodářské noviny 6.11. 2006

JOE ROSS, OBCHODNÍK NA BURZE A ZAKLADATEL FIRMY TRADING EDUCATORS:

Joe Ross:   Při obchodování musíte být jako Rambo

Praha, 6. 11. 2006

Při obchodování musíte být jako Rambo

"Pokud chcete na trhu uspět, musíte se naučit plavat se žraloky, " říká Joe Ross, 71letý americký milionář, který celý svůj život zasvětil obchodování na kapitálových trzích. Pracovat nikdy nemusel - "tradingem", jak se říká obchodování s akciemi, komoditami nebo měnami v odborné hantýrce, se totiž živí odmalička.

Obchodník celosvětově známý jako "Mistr Trader" je tvůrcem několika investičních teorií založených na technické analýze (rozhodování podle trendů odečtených z grafů) zároveň spolupracuje s prestižním americkým časopisem o investování Futures. Mimo to napsal jedenáct knih zabývajících se "daytradingem" (obchodováním v krátkých časových úsecích během jednoho dne, podle kterých se učí obchodovat lidé z celého světa). O svých mnohaletých zkušenostech vyprávěl v Praze v exkluzívním rozhovoru pro HN.

HN: Jedna z vašich knih se jmenuje "Trading is a business". Dal by se tento název označit za vaše motto?

Určitě ano. Obchodování je prostě byznys jako každý jiný. Člověk se v něm musí umět pohybovat. Vědět, kdy má z trhu vystoupit, kdy zase nakupovat. Spousta lidí totiž obchoduje, aniž by o trhu cokoli věděla, a podléhá svým emocím. Chtějí zbohatnout co nejrychleji a hledají senzace. To je hloupost.

Jak přežít mezi žraloky

HN: A podle čeho se tedy má úspěšný obchodník řídit?

Nejdůležitější je umět plavat se žraloky, ne proti nim. Trhem totiž krátkodobě nehýbe nabídka a poptávka, ale velké firmy, jako je třeba Goldman Sachs. Když chcete uspět, musíte vědět, co udělají oni. To je základem i mého pohledu na obchodování.

 

HN: I když se naučíte odhadovat, co udělají ti velcí hráči, existuje stejně riziko ztráty. Jak se proti němu bráníte?

Připouštím, že riziko prohry tu je vždycky. Používám však několik jednoduchých pouček, jak dlouhodobě vydělávat. Když existuje jen náznak toho, že se trh nebude vyvíjet směrem, jakým byste si přáli, musíte okamžitě obchod skončit. Kdo neumí rychle utéct, vždycky nakonec prodělá. Já třeba udělám za den nanejvýš tři obchody, pokud na prvních dvou prodělám, jdu od toho. Největší chybou je, když se "trader" snaží zachránit neúspěšný obchod, investuje víc a víc peněz, a tak roztáčí spirálu, která ho může stát celé jmění.

HN: Přišel jste vy osobně někdy o velkou sumu peněz?

Samozřejmě. Jednou jsem během pěti minut přišel asi o 40 tisíc dolarů. Ani mé metody nejsou neomylné. Zase jsem je ale vydělal zpátky.

HN: Myslíte si, že obchodování je pro každého?

To určitě ne. Člověk musí mít pro takovou práci určité předpoklady. Není to jednoduché. Nejdůležitější je disciplína. Ten, kdo nemá disciplínu a nedokáže si zachovat chladnou hlavu, nakonec většinou zpanikaří a udělá nějakou hloupost.

HN: A vy máte silnou vůli? Dokážete si udržet disciplínu?

Já ano, jinak bych nebyl tam, kde teď jsem. Nejlepší je obchodovat bez emocí. Emoce obchodníkům škodí. Když chcete být úspěšný, musíte být jako Rambo. Tvrdý, nekompromisní, nenechat se ničím ovlivnit a držet se stále stejného cíle.

HN: S čím nejčastěji obchodujete? Máte nějakou oblíbenou komoditu nebo akcie?

Jde hlavně o futures. Oblíbená aktiva mohu mít jen na několik měsíců. Dokud se to vyplatí a vím, že tam bude nějaký posun 

HN: Kolik času denně obchodováním strávíte?

Někdy je to hodina, někdy jen pět minut. Nepřeháním to, člověk ztrácí nadhled, když jen celý den sleduje, co se děje na trzích. Mám zásadu, že pokud vydělám, ten den s obchodováním končím a můžu jít na pláž.

Studenti jako koníček

HN: Pokud nejste zrovna na pláži, co děláte ve svém volném čase? Když tak málo obchodujete, musíte ho mít spoustu.

Já osobně se snažím prostě své zkušenosti předávat dál. Mým největším koníčkem jsou moji studenti. Volný čas je důležitý. Znám obchodníky, které "trading" doslova pohltil. Jsou to milionáři, ale podle mě nejsou šťastní. Jeden můj známý má třeba soukromé letadlo a pilota, kterého pořád platí. Nikdy ale nikam neletěl. Nemá čas, jenom obchoduje.

HN: Kolik studentů už jste vychoval? Co musí člověk udělat, aby se stal vaším žákem?

Vychoval jsem už tisíce "traderů". Žáky mám po celém světě, včetně České republiky. Jednu studentku mám třeba i v Číně. Ale jeden den výuky stojí u nás 1500 dolarů. Někomu stačí týden, někdo na to prostě nemá hlavu a nenaučí se to ani za deset let.

HN: Máte také nějaké neúspěšné studenty?

Samozřejmě že mám. Ti, co prodělali, pak chodí za mnou a tvrdí, že je to moje chyba. Ale moje chyba to není. Kdyby dělali, co jsem je učil, nemohli by tak dopadnout.

HN: Co vás vlastně v mládí přivedlo na myšlenku, že byste se mohl živit obchodováním na burze?

To mi bylo dvacet dva let. Obchodovat mě naučil můj prastrýc, vlastně mě do toho nutil. On byl také obchodník a spekuloval na pohyb cen bavlny a obilí. Já jsem se učil od něj a brzy jsem si začal obchodováním vydělávat. Naše rodina měla textilku. Strýc se tedy na burze s bavlnou i zajišťoval.

Peníze a filantropie

HN: S kolika penězi jste začínal?

Tehdy jsem měl 5000 dolarů. To byly na tu dobu obrovské peníze. Nebyli jsme chudá rodina. Jelikož se mi prvních pár obchodů vydařilo, začal jsem se tím živit. Za celý svůj život jsem tak vlastně nikdy nemusel skutečně pracovat.

HN: Před čtyřiceti lety se obchodovalo úplně jinak než teď. Neexistovaly třeba počítače. Jak vypadaly vaše začátky?

Obchodovalo se jen večer. Grafy, které jsem používal, mi chodily poštou jednou týdně a musel jsem si je dokreslovat. Nešlo to tak rychle. Provedl jsem tak 40 až 50 obchodů za rok. To ale stačilo. Abych se nenudil, vystřídal jsem řadu zaměstnání. Podnikal jsem třeba v exportu.

HN: Technická analýza bývá často zpochybňována. Vy jste však živoucím důkazem, že funguje. Co si myslíte o lidech, kteří tvrdí, že sledování grafů a trendů je k ničemu?

Že se mají hodně co učit.

HN: Poté, co jste obchodováním zbohatnul, jste věnoval desetinu svých peněz církvi. Co vás k tomu vedlo?

Samozřejmě věřím v Boha, občas vedu dokonce mše v kostele. Chci prostě pomáhat lidem, teď obchoduji s penězi církve. To je pro dobrou věc.

HN: Řadíte se tak po bok slavných filantropů, jako je Bill Gates nebo Warren Buffett. Co si myslíte o tom, co tito lidé dělají?

Je to skvělé. Peníze jsou od toho, aby pomáhaly lidem. To co děláme, je vlastně jen to, že z peněz tvoříme další peníze. Nic po nás nezůstane, když můžeme ale někomu pomoci, tak to smysl má.

HN: Prozradíte, kolik jste už vydělal?

Ne, to je moje soukromá věc.

Joe Ross,  Obchodník

Je celosvětově známý jako "Mistr Trader a Investor". Zažil mnohá období růstu i poklesů, ale díky svému přizpůsobivému obchodnímu stylu a používání velmi málo rizikového přístupu dosahoval konzistentních zisků.

Autor

Je tvůrcem investiční formace Ross Hook. Se svými koncepty  "The Law of Charts" a "Traders  Trick Entry" se stal zakladatelem nových standardů pro málo rizikové obchodování. Napsal  11 knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků a mají své čestné místo v prestižní obchodní knihovně chicagské obchodní komory.

Učitel

V roce 1988 založil společnost Trading Educators, která se soustřeďuje na výuku aspirujících traderů. Učí je, jak profitovat s použitím Rossova obchodního přístupu. Stal se hostujícím lektorem na University of Texas a byl pozván, aby vedl třídenní kurs na své domovské University of California.

Money Management - Joe Ross

U obchodníků jsem pozoroval několik častých chyb, týkajících se money managementu. Nejprve si řekněme, o čem money management vlastně je.

Money management zasahuje do řízení rizik, obchodování, byznysu, osobního řízení a plánování, a má také mnoho aspektů, které jej činí jedinečným, značně odlišným od jiných oblastí managementu a řízení. V této kapitole chceme představit některé oblasti money managementu, které se jeví jako původci mentálních selhání, která způsobují nákladné chyby.

- Poslouchání názorů

Kim vstoupila po pečlivém prostudování řady faktorů, které zahrnula do svého obchodního rozhodování, do dlouhé pozice na ropu. Vstoupila do obchodu, protože studium fundamentálních informací ji přesvědčilo o tom, že cena ropy musí brzy začít padat. Pak si Kim pustila televizi a začala sledoval program s finančními zprávami. Právě probíhal rozhovor s "expertem" na ropu. Začal hovořit o tom, že zásoby ropy letos téměř určitě klesnou, protože ropné společnosti neprovedly takové množství průzkumů nových nalezišť, jako v minulých letech. Kim soustředěně poslouchala všechno, co říkal, a postupně začala pochybovat o svém rozhodnutí o obchodu, do kterého vstoupila. Čím více o tom přemýšlela, tím více začínala propadat panice. Zvažovala ukončení své pozice, přestože skončí se ztrátou. Skutečnost, že "expert" by se rozhodl zcela jinak, naprosto otřásla její sebedůvěrou. Vystoupila ještě v průběhu obchodního dne se ztrátou 400 dolarů. Ceny se však ani nepřiblížily k jejímu ochrannému stopu, který byl umístěn 700 dolarů pod bodem vstupu. Trh se totiž nikdy neposune o tolik, aby byl její stop-loss aktivován. Do konce dne ropa dosáhla nového maxima a v dalších dnech vyrazila do skutečného býčího trendu. Namísto významného zisku měla Kim ztrátu. Tato ztráta byla větší než pouhé peníze, Kim ztratila důvěru sama v sebe.

Jak to má být správně?

Měli byste si v tradingu stanovit svoji vlastní cestu a obchodovat podle toho, co skutečně vidíte. Zapomeňte na názory - na svůj vlastní a hlavně na názory jiných. Pokud nejste jeden z těch velmi vzácných lidí, jejichž názory jsou pro obchodování skutečně dobré, neobchodujte podle názorů.

Udělejte si vyhodnocení na základě fakt, která máte, a pak vstupte do obchodu. Pouze se ujistěte, že máte strategii pro ukončení obchodu, ještě než začnou být ztráty vysoké. Kdyby se Kim držela svojí původní strategie a umístěného stop-lossu, skončila by jako šťastný vítěz, a nikoliv jako litující poražený.

- Příliš velké sousto

Obchodování většího počtu obchodů, než je reálné zvládnout, je častou chybou mnoha obchodníků. Tato forma přeobchodování má svůj původ v nenasytnosti a nedostatku jasně definovaných obchodních cílů. Obchodovat pouze za účelem "vydělání peněz" nestačí. Petr vstoupil do krátké pozice na T- bondech a zakrátko byl v zisku celého bodu . Řekl si, že na tomto obchodě vydělává pěkné peníze. Cítil se velice jistě a přemýšlel o tom, že by bylo chytré diverzifikovat. Proto vstoupil do dlouhé pozice na futures stříbra a také prodal call opce na pšenici, o které byl přesvědčen, že bude klesat. Krátce na to cena pšenice vystřelila nahoru a jeho call opce měly problém. Petr je koupil zpět a prodal další call opce na bázi dvě ku jedné při vyšší strike ceně. Koncem dne se podíval na ostatní pozice. Stříbro zažilo den zvratu s intradenním ostrým dnem, odrazilo se ode dna a uzavřelo na denním maximu. T- bondy zažily se pohybovaly v denním rozpětí předchozího dne, ale Petrovi se najednou zdálo, že oslabily, protože na konci den zaznamenaly několika tickový pokles. Koncem dne zjistil, že většinu peněz, které vydělal na T-bondech, použil na zpětný nákup ztrátových call opcí pšenice. Ty uzavřel, ale následně otevřel další, což znamenalo další riziko, a navíc vlastnictví short call opcí na rostoucím trhu není vůbec záviděníhodné. Navíc začal mít obavy o své dlouhé pozice na futures na stříbro, protože stříbro uzavřelo na svém minimu a vypadalo to, že se obrátí do downtrendu. A navíc k tomu všemu ztratil Petr sebedůvěru. To, co byla dříve jasná, šťastná a vítězná dlouhá pozice na stříbro, se náhle stalo nepříjemným, matoucím problémem, a Petr měl nyní velkou šanci, že skončí prohrou v případě všech tří otevřených obchodů. Pokud by Petr tímto způsobem pokračoval v přehnaném obchodování, nakonec by skončil jako chudák.

Jak to má být správně?

Dotáhněte každý obchod do Vašeho konečného cíle. Ujistěte se, že jste dosáhli svého cíle před přidáním další pozice. Dokonce i pro jednoduchý short na T-bondy si mohl Petr stanovit svůj cíl. Jeden nebo dva body zisku mohlo být vše, co potřeboval k úspěšnému ukončení ziskového obchodu. Pak se mohl rozhodnout pro přidání další pozice. Existuje skutečně jen málo obchodníků, kteří dokáží úspěšně zvládnout větší množství pozic na různých trzích.

- Přílišná sebedůvěra

Přílišná sebedůvěra je zvláštní typ pasti, do které spadnou lidé, kteří mají nebo si myslí, že mají, zvláštní informace nebo zkušenosti, v jakémkoliv rozsahu. To je také důvod, proč se malí obchodníci obvykle spálí,když se spolehnu na doporučované "horké tipy."

Tim je farmář. Chová prasata a nakupuje pro ně velké množství krmiva. Tim provozuje farmu ve velkém a slušně prosperuje. Dodává na trh 250 prasat týdně. Protože jsou jeho dodávky na trh plynulé, nepotřebuje Tim zajišťovat ceny vepřového na burze, výkyvy cen se v průběhu roku vyrovnávají. Tim se však rozhodl nepřímo snížit náklady na krmivo, které musí nakupovat, a proto nakoupil futures kontrakty na sójový šrot. Tim sleduje předpovědi počasí a zemědělské zprávy po celý den. Navštěvuje setkání jiných farmářů a snaží se sbírat veškeré informace, které by mu mohly pomoci ke zvýšení ziskovosti. Ale má závažný problém zvaný tunelové vidění. Když se dívá na pole plodin v oblasti, kde žije, cokoliv zde zjistí, považuje to za informaci platnou pro celý svět.

Jinými slovy, jestliže Tim vidí, že okolní pole trpí suchem, předpokládá, že také všechna pole všude jinde budou suchá. V jednom roce byl Tim svědkem lokálního sucha. Informoval se u ostatních farmářů a u nich bylo také sucho. Při sledování informací pro farmáře se sucha v jeho oblasti potvrdily. Celý stát, ve kterém Tim choval prasata, byl skutečně postižen suchem.

Tim neměl přílišné obavy o zásobování vlastní farmy krmivem. Měl ho spousty ve svých silech z přecházejících rekordních sklizní. Prostě se rozhodl, že se zachová nenasitně a bude spekulovat na to, co považoval za důvěrnou informaci. Zavolal svému makléři a masivně nakoupil futures na sójový šrot. Tim si věřil. Byl přesvědčen, že ceny sójového šrotu vyrazí brzy vzhůru a že se na něj usměje štěstí. Timova chamtivost ho začala měnit v lakomce. Nicméně cena jeho kontraktů se hnula směrem dolů, takže hodnota jeho investic se začala velmi rychle zmenšovat. To, v čem Tim selhal, byla schopnost vidět věci v širší perspektivě. V jiných pěstitelských oblastech měli producenti dostatek srážek po celou dobu růstu plodin. Sucho bylo lokalizováno téměř výhradně na území státu, ve kterém Tim hospodařil. Tim měl ztrátu, protože spoléhal na omezenou informaci, kterou měl. Jak to má být správně?

Všichni si potřebujeme rozšířit své obzory. K trhům musíme přistupovat se skromností. Nikdy si nemůžeme dovolit libovat si ve své přehnané sebedůvěře v něco, co vnímáme jako své speciální schopnosti. Trader nikdy nesmí přestat být ostražitý. Tim si myslel, že ví něco, co ostatní ještě nezjistili. A tak udělal další chybu: Slyšel jen to, co chtěl slyšet.

- Slyším jen to, co chci slyšet - vidím jen to, co chci vidět

Obchodníci to nazývají preferenčními předsudky. Skutečně se mezi obchodníky vyskytují. Jakmile si vytvoří určitý předsudek pro daný obchod, často překrucují dodatečné informace, aby podpořili svůj názor. To je důvodem, proč se jinak svědomitý obchodník může rozhodnout ignorovat to, co se ve skutečnosti na trhu děje. Poznali jsme obchodníky, přesvědčující sebe sama, že trh půjde nahoru, i když už ve skutečnosti byl zahájen downtrend. Poznali jsme i obchodníky, kteří zkoumali názory svých přátel a brokerů, dokud nenašli názor souhlasící s jejich vlastním názorem, a pak skutečně vstoupili do obchodu na základě tohoto názoru.

Naše studentka Fran a její manžel John se rozhodli, že se odstěhují a budou žít v Missouri Ozarks. Každý jim řekl, že tam pro ně není žádná možnost výdělku ani jiné obživy. Každý, koho se zeptali, jim radil, aby to nedělali. Nakonec jim pastor tamějšího kostela, kterého se rozhodli navštívit, řekl, že jejich posláním je být v Ozarks. Ze všech dvaceti nebo třiceti lidí, kterých se zeptali, byl tento pastor jediný, kdo jim řekl, aby se přestěhovali. Samozřejmě to bylo přesně to, co chtěli slyšet. Prodali svůj dům a většinu svého majetku nashromážděného během celého života. Přestěhovali se do Ozarks a do roka byli na mizině. Museli odjet a začít znovu úplně od nuly. John, který byl již v částečné penzi, si nyní musel najít práci. Stejně tak Fran. Musela se vzdát i svých slibných začátků jako obchodnice a jít se živit jako servírka.

Jak to má být správně?

Dívejte se na každý obchod nezaujatě. Nesmíte si dovolit "oženit se" se svým názorem. Naučte se rozpoznat rozdíl mezi tím, co vidíte, co cítíte a co si myslíte. A pak vsaďte na to, co si myslíte. Uzavřete se před názory ostatních, jakmile jste si vytvořili vlastní mínění. Nenechte Vašeho makléře říkat Vám, co chcete slyšet. Nikdy se neptejte svého makléře, svých přátel nebo svých příbuzných na jejich názor. Vypněte televizi a rádio, nepotřebujete vidět ani slyšet, co chtějí říkat ostatní. Odstraňte všechny indikátory ze svého grafu a sledujte jen průběh cen. Jestliže i tak stále vidíte obchodní příležitost, jděte do toho.

- Strach ze ztrát

Je skutečně velký rozdíl mezi averzí k riziku ztrát a strachem z nich. Musíte nenávidět ztráty. Ve skutečnosti si můžete naprogramovat mozek tak, aby byl schopen nalézt způsoby, jak neprodělávat. Ale neprodělávání je spíše logicky promyšlený proces, než emočně založená reakce. Do hry vstupují dvě lidské tendence. První je nesprávný postoj k tzv. utopeným nákladům a druhou je syndrom přehnaných ztrát.

Nesprávný postoj k utopeným nákladům : Jste v obchodě, který začíná jít proti Vám. Vy uvažujete tak, že jste již museli zaplatil makléřský poplatek, takže už máte nějaké výdaje, které by si na sebe měly vydělat. Navíc jste samozřejmě strávili nějaký čas a úsilí analýzou a plánováním obchodu. Započítáte tedy tento čas a úsilí jako Vaše další výdaje. Čekali jste právě na takovouto příležitost a nyní se obáváte, že byste ji mohli nakonec promeškat. A čas strávený čekáním je také něco, co započítáváte do svých výdajů. Nechcete promrhat tyto vynaložené výdaje, a proto se rozhodnete dát obchodu trochu více prostoru. Časem si uvědomíte, co jste to vlastně udělali, bolest je téměř zdrcující. Nakonec musíte přijmout svou ztrátu, která je nyní mnohem větší, než mohla být. Velikost této ztráty se přidá k Vašemu strachu z dalších možných ztrát v budoucnu. Konečným výsledkem je blok v mozku a neschopnost nastartovat další obchod.

Syndrom přehnaných ztrát: Ztrátovým obchodům přikládáte dvakrát až třikrát větší váhu než ziskovým. Ve Vaší mysli mají ztráty větší důležitost než výhry. Ve skutečnosti ani jedno nemá větší význam. Ve skutečnosti nemusí být výhry tak početné jako prohry, pokud je velikost zisků významně větší než velikost ztrát. Nejlepší je samozřejmě mít více ziskových než ztrátových obchodů, se zisky o většími než ztráty.

Jak to má být správně?

Vyhodnocujte svůj obchod výhradně podle jeho potenciálu pro budoucí ztrátu nebo zisk. Ptejte se sami sebe: "Jaký zisk jsem ochoten snést a jakou ztrátu jsem ochoten přijmout v tomto obchodě?" Tuto věc si promyslete. "Jaká je nejhorší možná věc, která se mi může stát, pokud vstoupím do tohoto obchodu, a jaký mám plán a strategii pro ukončení pozice, dříve než se tak stane?" "Jestliže začnu ztrácet, existuje způsob, jak vše otočit a vyjít jako vítěz?" Naučte se dívat se na výdaje spojené s Vašimi obchody jako na součást Vaší podnikatelské režie. Snažte se mít mysl nastavenou tak, abyste zbytečně nerozhazovali peníze. Když dáte obchodu více prostoru, pak to často končí právě tak, že peníze prostě vyhodíte.

- Vážit si investovaných peněz je více, než vyhrát peníze

Obchodníci mají tendenci být lehkomyslnější s penězi, které vyhráli, než s penězi, které investovali. Pouze protože jste vyhráli peníze v dobrých obchodech neznamená, že nyní můžete s těmito penězi hazardovat. Lidé jsou mnohem ochotnější riskovat s vyhranými penězi, protože je vnímají jako, kdyby šlo o nalezené peníze. Zapomínají, že peníze jsou pořád jenom peníze. Hodnocení peněz podle toho, odkud pocházejí, může vést k neveselým následkům pro tradera. Tendence podstupovat větší riziko s penězi získanými z obchodování, než s penězi investovanými jako základní kapitál, nedává žádný smysl. Přesto budou obchodníci neustále s penězi získanými z obchodování podstupovat taková rizika, jaká by je ani ve snu nenapadla podstupovat s penězi, které investovali ze svých vlastních úspor.

Jak to má být správně?

Před umístěním vyhraných peněz do nových rizik chvíli počkejte. Udržujte svůj obchodní účet v konstantní výši. Zisky z účtu vyberte a uložte je konzervativním způsobem jako úspory, na bezpečném místě. Čím déle dokážete peníze udržet, tím vetší budete mít tendenci považovat je za vlastní kapitál.

- Zapomínání na inflaci marginu

Před krachem v roce 1987 vyžadovalo obchodování akciového indexu S&P 500 minimální margin ve výši kolem 12.000 $. Okamžitě po krachu vystoupal margin vyžadovaný některými makléři na 36.000 $ a výše.

Známe obchodníka Willyho, který byl v krátké pozici, když šel index dolů, a průběžně přidával další krátké pozice na každé korekci a později také tehdy, když cena vyrazila na nová minima. Index, který obchodoval, se stal velice volatilním a jeho makléř zvedl margin o jednu třetinu. Willy obchodoval jen s malým účtem a když se snažil vstoupit do nových krátkých pozic, jeho makléř už mu to nedovolil. Willy si hořce stěžoval, ale makléř byl ve svém odmítání neoblomný. Makléř prostě nedovolil Willymu použít papírový zisk na zaplacení marginu pro nové pozice. Vysvětlil Willymu, že by mu to umožnilo vytvořit si pyramidovou pozici, což nebylo v této makléřské firmě dovoleno.

Willyho chybou bylo to, co někteří nazývají "peněžní iluzí." Myslel si, že když jde trh jeho směrem, má větší prodejní sílu a více peněz na margin. Jeho makléř ho však rychle vrátil zpět do reality. Zatímco někteří makléři by to dovolili, nerealizovaný papírový zisk skutečně nepředstavuje dodatečné prostředky, které by mohly být použity na zaplacení marginu. Willyho sen o skvělém zisku byl jenom snem. Willy může být vděčný svému makléři, že se nedostal do problémů. Pyramidování s neuzavřeným papírovým ziskem není cestou k úspěchu při tradingu.

Jak to má být správně?

Musíte si uvědomit, že každý kontrakt přidaný k Vaší otevřené pozici tvoří ve skutečnosti naprosto samostatnou novou pozici. Každá nově otevřená pozice s sebou nese další riziko a každá nově přidaná pozice Vás také přibližuje k obchodu, který bude Vaší první ztrátou. Když plánujete svůj obchod, mějte se na pozoru, jakmile trh začne být volatilní. Požadavky na margin se pak totiž mohou zvýšit a tím zmařit jakoukoliv strategii na přidávání pozic. Není nic špatného na přidávání pozic po určitých časových krocích, jak ceny rostou nebo klesají. Když ale rostoucí volatilita zvýší požadavky na margin, dejte si na přidávání nových pozic pozor a uvědomte si, že možná časem už nebudete moci žádné pozice přidat.

Prodejci opcí se rychle mohou dostat do podobně obtížných situací. Protože své pozice přerolovávají na nové strike ceny, aby ochránili ohrožené krátké opční pozice, mohou se ocitnout nejen před potřebou vytvoření větší pozice, ale i před rizikem zvyšujícího se marginu pro tuto větší pozici. Pak mohou zjistit, že už nemají dostatečný margin, aby svou pozici uhájili, a tak musejí přijmout objemnou ztrátu.

- DALŠÍ KLÍČOVÉ CHYBY

V našich kurzech zmiňujeme některé klíčové chyby, kterých se obchodníci běžně dopouštějí. Zde jsou některé další:

Chyba: Zaměňování obchodování s investováním. Mnoho obchodníků ospravedlňuje své vstupy do obchodů tím, že si myslí, že tak nechávají své peníze pracovat. To může být pravda, pokud své peníze investujete, ale nemusí to tak být, když s penězi spekulujete. Pokud fyzicky nevlastníte podkladovou komoditu, pak vstup do krátké pozice je spekulace a spekulace není investicí. I když je to možné, zpravidla se do futures neinvestuje. Obchodník nemusí být soustředěn na to, aby jeho peníze pracovaly. Traderův zájem je provádět moudré a načasované spekulace, držet své ztráty na nízké úrovni rychlým výstupem z pozic a maximalizovat prozisk bez nutnosti zůstávat v pozici příliš dlouho, aby nemusel vrátit trhu více, než to málo, co vydělal.

Chyba: Kopírování strategií jiných lidí. Jeden floor trader, se kterým se znám, mi vyprávěl o čase, kdy se snažil kopírovat aktivity jednoho většího a mnohem zkušenějšího parketového obchodníka. Zatímco větší obchodník vydělal, můj kamarád ztratil. Opičení se při tradingu se zřídkakdy vyplácí. Můžete mít jiné nastavení cílů než osoba, kterou kopírujete. Nemusíte být schopni mentálně nebo emociálně tolerovat ztráty, na které jeho strategie narazí. Nemusíte mít takový obchodní kapitál, jako má kopírovaná osoba. To je důvodem, proč sledování různých doporučení pro obchodování futures (netýká se investování) bez užívání vlastního úsudku jen málokdy dlouhodobě funguje. Někteří z nejlepších obchodníků poskytují doporučení, ale jejich klienti většinou selhávají. Obchodování futures je natolik osobní otázkou, že je téměř nemožné, aby dva lidé obchodovali stejným způsobem.

Chyba: Ignorování stinných stránek obchodu. Většina obchodníků, když vstupují do obchodu, se dívá pouze na peníze, které si podle svého názoru mohou obchodem vydělat. Jen zřídka uvažují o tom, že obchod může jít také proti nim, a oni mohou prodělat. Realita je taková, že když někdo prodává futures kontrakt, někdo jiný zase tentýž kontrakt kupuje. Kupující je přesvědčen, že trh půjde nahoru. Prodávající je přesvědčen, že trh už pohyb vzhůru ukončil. Když se podíváte na své obchody tímto způsobem, stane se z Vás konzervativnější a realističtější obchodník.

Chyba: Očekávání, že každý obchod bude tím, na kterém zbohatnete. Když říkáme lidem, že obchodování je spekulativní, oni se hádají, že musejí obchodovat, protože příští obchod, který otevřou, může být právě tím, který jim vydělá spoustu peněz. Lidé však zapomínají na to, že k tomu, aby se stali na trhu vítězi, nestačí jen čekat na velký obchod, který přijde co nevidět a učiní bohatými právě Vás. Dokonce i když takový obchod skutečně přijde, neexistuje žádná garance, že Vy v něm zrovna budete . Budete schopni vydělávat a udržet více peněz, když budete obchodovat s určitým cílem a budete spokojeni s malými až středními zisky. Trader vydělává své peníze na každodenních pohybech na trzích. To ještě neznamená, že budete obchodovat každý den. To znamená, že když jste v obchodě, rychle vystoupíte, pokud trh nejde vaším směrem v rámci času, který jste si předem stanovili. Jestliže obchod jde Vaším směrem, opatřete jej ochranným stopem a nechte jej běžet.

Chyba: Zisková očekávání, která jsou příliš vysoká. Největší zklamání přicházejí, když jsou očekávání nerealisticky vysoká. Mnoho obchodníků se dostává do problémů očekáváním většího než rozumného zisku ze svého obchodování. Často vstoupí do obchodu a když se trh vyvíjí jejich směrem a oni vydělávají, začnou mentálně ztrácet svůj zisk a mohou ho dokonce vyměnit za podstoupení většího rizika. Realitou je, že málokdy vyděláte úplně všechny peníze, které obchod nabízí. Ani nemohu spočítat, kolikrát jsem vydělával stovky a tisíce dolarů na nerealizovaných papírových ziscích, jen proto abych viděl, jak se většina těchto zisků rozplynula před tím, než jsem byl schopen vystoupit. Jeden známý obchodník vydělával 700$ na kontrakt při krátké pozici na eurodolar. Příštího dne, po zveřejnění zprávy o snížení úrokové míry o půl procenta, jeho pozice doslova explodovala. Byl šťastný, že mohl vystoupit se ziskem 350$ na kontrakt. Peníze z obchodování nepřicházejí tak rychle a hojně, jak jste očekávali nebo byli přesvědčováni, ale režijní náklady obchodování přijíždějí vždy včas. Falešná očekávání zisků způsobila, že řada začínajících obchodníků opustila svá zaměstnání ještě před tím, než byli skutečně úspěšnými obchodníky. Tatáž falešná naděje způsobila, že přišli i o peníze svých přátel a své rodiny. Falešná naděje je přiměla zadlužit své domy a další majetek. Příliš vysoká očekávání jsou nebezpečná pro pohodu každého obchodníka a jeho blízkých.

Chyba: Nepřehodnocujte své finanční cíle. Před tím, než učiníte rozhodnutí o obchodní pozici nebo než začnete s intradenním obchodováním, zkontrolujte si své motivy a cíle:

. Proč dnes obchoduji?

. Proč chci vstoupit do tohoto obchodu?

. Jak mě to dostane blíže k mým očekávaným cílům?

Chyba: Vstup do obchodu, protože se jeví jako ta správná věc právě teď. Některé z nejsmutnějších telefonátů, které jsme měli, přicházely od obchodníků, kteří nevěděli, jak řídit svůj obchod. V době, kdy volali, byli hluboko v problémech. Vstoupili do obchodu, protože podle jejich názoru nebo podle názoru někoho jiného to byla ta nejlepší věc, kterou mohli udělat. Mysleli si, že následovat názory je chytré. Tento obchod neplánovali a co je ještě horší, nenaplánovali své ani své aktivity pro případ, že trh půjde proti nim. To, že situace na trhu je horká a trh realizuje velký pohyb, ještě není důvod pro Váš vstup do obchodu. Někdy, když úplně nerozumíte tomu, co se děje, je nejmoudřejší neudělat vůbec nic. Vždycky přijde další obchodní příležitost. Nemusíte za každou cenu obchodovat.

Chyba: Podstupování příliš velkého rizika. Přes všechna varováními před riziky, která jsou obsažena ve formulářích při otvírání Vašeho účtu, a přes další varování v knihách, článcích, časopisech a mnoha dalších formách literatury, kterou jste jako obchodníci obdrželi, proč je tak těžké uvěřit, že obchodování s sebou nese obrovskou míru rizika? Na intelektuální bázi sice víte, že obchodování je riskantní, ale ve skutečnosti si to k srdci moc neberete, dokud se neoctnete chyceni do naprosté hrůzy z většího ztrátového obchodu. Chamtivost žene obchodníky, aby podstupovali příliš velké riziko. Jdou do příliš mnoha obchodů. Umísťují své stopy příliš daleko. Obchodují s příliš malým kapitálem. Neradíme Vám, abyste se vyvarovali se obchodování futures. Všechno, co říkáme, je, abyste své obchodování vedli podle jasného a disciplinovaného obchodního plánu, založeného na znalosti futures trhů, které obchodujete, a to vše spojili s obyčejným zdravým rozumem.

23 zlatých pravidel - Gann

Výňatek z 45 let na Wall Street - jedna z posledních knih Ganna a osobní komentáře.

Aby byl trader na trzích úspěšný musí mít přísná pravidla a musí je dodržovat .

1) Rozdělit svůj kapitál; nikdy neriskovat více než jednu desetinu svého kapitálu na jednu operaci.

2) Používat Stop Loss pokyny. Uvědomovat si šumy a volatilitu trhu.

3) Nepřekupovat ( Neprovádět overtrading). Počet pozic musí počítat s velkým pohybem trhu.

4) Nenechat zisk přejít ve ztrátu. Není psychologicky jednoduché akceptovat, že nějaká zisková hodnota se může změnit v opak.

5) Neobchodovat proti trendu. Znovu objevujeme DOWovi pravidla. Všichni to vědí a znají, ale zapomenou velmi rychle. Každýs e považuje za
chytřejšího než trh.

6) Když máte nějakou pochybnost, vystupte z trhu. Nezůstávejte na trhu, kterému nerozumíte.

7) Obchodujte aktivní akcie. Pohybujte se na likvidních trzích s jednoduchou protistranou.

8) Nevkládejte celý svůj kapitál do jediné pozice, jednoho sektoru, jeden trhu. Řízení portfolia : minimálně 20 řádků a maximálně 50.

9) Nelimitujte své příkazy, plaťte tržní cenu.

10) Bezdůvodně neuzavírejte žádnou pozici.

11) Mějte připravené peníze bokem pro naléhavé případy . Nereinvestujte všechny Vaše zisky. Trh se vynasnaží Vám část zisků odebrat. Je dobře to akceptovat a předvídat.

12) Nikdy nenakupujte jen proto, abyste inkasovali dividendu.

13) Nejednat na podkladě netrpělivosti, ať už jde o vstup či výstup . Autodisciplina je lék.

14) Omezit malé zisky a silné ztráty. Okamžitě ukončit ztráty a nechat běžet zisky ikdyž přirozené chování člověka inklinuje k provádění opaku. Lékem je autodisciplina.

15) Nikdy neanulujte nějaký Stop Loss. Na počátku se zafixovala maximálně možná ztráta aje třeba se toho držet.

16) Jednat ve směru trendu. Následovat pohyby trendu. trh má vždy pravdu.

17) Vyhnout se příliš častému vstupování a vystupování z trhu. N áklady rychle spolykají zisky.

18) Nenakupovat jedině proto, že cena je dole. Jestliže cena je dole, hledejte důvod.

19) Před dalším nákupem čekejte na proražení resistence. Berte to tak, jakoby šlo o novou operaci, přijatou po novém signálu.

20) Dobře si zvolit své pozice než začnete tvořit pyramidu. (viz 20). Vyhněte se tvoření inversních pyramid.

21) S každou pozicí zacházejte samostatně. Zisky z jedné pozice nesmí kompenzovat ztráty z druhé.

22) Neměnit názor aniž byste k tomu měli závažný důvod. S důvěrou provádějte svůj plán, který jste si vypracovali. Emoční disciplina je naprosto nevyhnutelná.

23) Vyhněte se navyšování Vašich vkladů po ziskové periodě. Trh si přijde vzít zpět, co jste si vzali.

CESTY ZRUINOVÁNÍ - LARS TVEDE

Výňatek z " Psychologie finančních trhů" od Lars TVEDE

• Zapomínáte, že jde o nejsložitější trh na světě.
• Domníváte se, že druzí zde nejsou kvůli zisku.
• Myslíte si, že stačí být inteligentní.
• Myslíte si, že je to prosté .
• Používáte stejnou taktiku a sledujete tytéž indikátory aniž byste se zabývali zjištěním zda je trh v trendu, ve fázi kumulace nebo je právě v období obracení trendu.

• Měníte své Stop Loss pokyny když jde trh proti Vám, protože žijete nadějí na obrat.
• Zvolili jste specializování se na nízký počet trhů a bez ustání operujete na těchto trzích ?
• Když používate grafy, musí obsahovat 5 pohyblivých ukazatelů a 7 indikátorů. Jediný problém potom je v tom, že pak už nevidíte kurzy.
• Jste technický obchodník, řídíte se grafy, ale přestanete jím být, jakmile se objeví nějaká důležitá informace.
• Pracujete s Vašimi vlastními pocity a cítěními, emocemi a svojí psychikou vůbec, nikoliv těmi, které jsou přítomné na trhu. Představte si, že ostatní tradeři jsou staré hysterické dámy a vypěstujte si silný cit pro pozice proti nenarušenému trendu.

• Možná je to i tím, že nikdy neuvažuje o tom, co je to vlastně " nenarušený trend".
• Nebo je to také proto, že si myslíte, že již víte kam až se trend prodlouží ?
• Ukončujete dlouhodobé investice po jednom týdnu, protože to se Vám to zdálo být výhodné.
• A držíte krátkodobé investice jestliže produkují ztráty a chytře je přejmenováváte na "dlouhodobé investice".

Členská část


 

Market Quotes are powered by Investing.com

 
Zlato - graf ceny
Ropa Brent - graf ceny